İSTANBUL HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN +90 212 517 6 885

Yönetim Kurulu

- +

Yabancı HaklarıYABANCI HAKLARINI KORUMA DERNEĞİ

Derneğimiz 24 Eylül 2012 tarihinde , Yabancı Haklarını Koruma Derneği olarak İstanbul Valiliği İl Dernekler Müdürlüğü 34-187/034 numaralı faaliyet belgesi ile çalışmaya başlamıştır. Derneğimiz işletme değil bir kurumdur. Amacı yabancı ülke vatandaşlarının sorunlarına yardımcı olmak bu sorunları ilgili devlet kurumlarına bildirmek ve çözüm aramak üzere faaliyet göstermektir. Derneğimiz İstanbul Fatih ilçesinde kurulmuş ve çalışmalarına başlamıştır. Amacımız İstanbul’un diğer semtleri, farklı iller ve yurt dışında yeni temsilciliklerimizi açmak ve birçok noktada hizmetlerimize aralıksız devam etmektir.

Dernek yönetimimizce çıkarılacak gazetemizde Türkiye’deki sahip olduğunuz haklarınız ve merak ettiğiniz bütün konular detaylı olarak ele alınacak hak ve hukuk sistemine göre nasıl yararlanacağınız anlayabileceğiniz bir dille yayınlanacaktır. Biz dernek yöneticileri ihtiyaç duyduğunuz her konuda sizlere yardımcı olmak,  bilgilendirmek ve haklarınızı korumak adına hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan çalışmalarımıza devam edeceğiz. Derneğimiz her türlü şikayet ve istekleriniz ile yakından ilgilenecektir. Sadece bizi bilgilendirmeniz yeterli olacak ve yönetimimiz tarafından gerekli işlemler yapılırken şahsi bilgileriniz hiçbir kurum ve şahıs ile paylaşılmayacak ve sorunlarınız çözüme kavuşturulacaktır.

Ülkemizde çalışmakta olan yabancı ülke vatandaşlarının uygun ortamlarda çalıştırılması ve çalıştıkları işletmeler tarafından haklarının verilmesini sağlamak ülkemiz ve derneğimizin ilk görevlerindendir. Ülkemizde çalışmakta olan, turistik veya ticari amaç ile ülkemize giriş yapmış bazı yabancı ülke vatandaşlarının çalıştıkları, alışveriş yaptıkları bazı işletmeler tarafından kötü muamelelere mazur kaldıkları, haklarının tanınmadığı ve fahiş bedeller ile mal satıldığı konusunda şikayetler alınmaktadır

. Derneğimiz tüm bu şikayetleri değerlendirerek adli makamlara bildirip gerekli soruşturmaları başlatmak ile yükümlüdür. Amacımız temiz bir toplum sosyal yaşantısı ve ticari ahlak’ın oluşmasında rol sahibi olmaktır. Bu çalışmalar sırasında temel prensibimiz hiçbir işletmeyi veya şahısı mağdur etmemektir. Buna bağlı olarak gerekli incelemeler yapılıp, işletme veya şahıslar için yapılmış şikayetin gerçekliği kanıtlandıktan sonra gerekli mercilere başvurulacaktır.

Unutmayalım ki devletimizin uygulamış olduğu yabancı hakları politikası olumlu sonuçlar vermiştir. Birçok mağdur edilmiş yabancı vatandaşların sorunları çözülmüş ve çözülme aşamasındadır. Avrupa Birliği uyum sürecinde olan ülkemizin tüm kurumlarının T.C vatandaşları ve yabancı ülke vatandaşlarına ayrım yapmaksızın yardımcı olmaları asli görevleridir. Bu kurumlarda görebileceğiniz uygunsuz davranışlarda ( hakaret, ayrımcılık, ilgisizlik vb. ) bu durumu asla tüm kuruma mal etmeden kusurlu davranışı sergileyen çalışanın kimlik bilgilerini derneğimizle paylaşmanız yeterlidir. Derneğimiz durum ile ilgili incelemeyi yaparak durumu gerekli mercilere ulaştırıp sonuçlanmasını sağlayacaktır. Bu durum mağdur kişinin olduğu kadar misafirperverliği ile tanınan, dünya turizminde önemli rol oynayan ülkemizin gelişiminin önünde set duranlarında cezalandırılmasını sağlayacaktır. Zaten bu durumla ilgili devletimizin titiz çalışmaları bulunmaktadır ve her geçen gün bu hususla ilgili denetlemeler artmaktadır.

Ülkemizde hiçbir şekilde etnik ayrımcılığa izin verilmez. Kanunlar önünde herkes eşittir . Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve ülkemiz kanunlarına göre gerekli kriterleri yerine getirmiş olan yabancı ülke vatandaşlarının Türkiye Cumhuriyeti kanunları önünde ayrımcılık yaşaması mümkün değildir. Ülkemiz bunu hazırladığı kanun tasarılarıyla desteklemekte aksi durumlarda ağır yaptırımlar uygulamaktadır. Birkaç kendini bilmez kişinin yapmış olduğu taşkın davranışlar ülke turizmine dış ticarete ve misafirperver kimliğimize zarar verdiği gibi bu durumlarla karşılaşan kişileri ise mağdur duruma düşürmektedir. Fakat bu kişilerin mağduriyetlerini gerekli kurumlara, kolluk kuvvetlerine bildirmemesi neticesinde birçok suçun üstü kapanarak yeni suçlar işlenmesine meydan veriliyor. Ülkemizde bulunan yabancı ülke vatandaşlarının bu gibi karşılaştığı durumlarda kesinlikle kolluk kuvvetlerine gerekli kurumlara veya dernek yönetimimize başvurarak şikayetlerini dile getirmeleri gerekmektedir. Şikayetleri neticesinde ülkemiz kolluk kuvvetleri  gerekli kurumlar ve dernek yönetimi gereken her türlü yardımı yapmaktan kaçınmayacaktır. Derneğimiz tarafından çıkarılacak gazetemizde İşveren ve Çalışanlar Kanunu ile ilgili bilgilerde detaylarıyla verilecektir. Bu kanunlardan nasıl faydalanacağınız, merak ettikleriniz veya herhangi bir şikayetiniz olması durumunda dernek yönetimimiz ile her an iletişim içinde olabilirsiniz. Derneğimizin tüm bu konularla ilgili gerekli danışmanlığı size sunarak sizi bilgilendirdiği gibi herhangi bir şahıs ,kurum veya işletmeden şikayetiniz olması halinde ivedi bir şekilde durumu inceleyerek gerekli kurumlara durumun iletilmesini sağlamak asli görevidir.

Ülkemizde ikamet etmekte olan yabancı ülke vatandaşlarının yaşamlarını devam ettirmek için bir ev kiralamak istediklerinde bazı sorunlarla karşı karşıya kaldığını duymaktayız. Ev sahiplerinin yabancı uyruklu kişiye ev vermek istememesi, fahiş kira bedelleri istemesi , etnik ayrımcılık yapması durumu zorlaştırarak mağduriyetlerin doğmasına sebep olmaktadır. Bu durum gerekli tüm kriterleri yerine getirerek ülkemizde ikamet etme hakkı bulunan yabancı uyruklu kişilerin yaşam hakkını elinden almaktır.Bu gibi durumlarda yine hiç düşünmeden derneğimiz ile  iletişime geçerek yardım talebinde bulunabilirsiniz.  İlerleyen zamanlarda bu konuda mağduriyetleri olan kişilere ailece kalabilecekleri bakım evlerinin, çocuk bakım evlerinin, sağlık problemleri durumunda sağlık hizmetlerinden faydalanmalarının sağlanması dernek yönetimimizin öncelikli hedefidir. Ayrıca derneğimiz tarafından düzenlenecek moral etkinliklerimiz olacaktır. Bu etkinliklerde birçok kültürün bir araya gelmesi farklı kültürlerin birbirini tanımasını sağlayarak kültür farklılığından doğan sorunları olabildiğince azaltacak ve  içinde bulunduğumuz stresli yaşamımızdan kısa bir süre olsa da bizi uzaklaştıracaktır.

Derneğimiz tüm bu çalışmalara başladığı günden beri İstanbul Valiliği, Asayiş Şube Müdürlüğü, Yabancılar Şube Müdürlüğü ve birçok kurumla iletişime geçerek sizlere en doğru bilgileri sunmak için hazırlıklarını tamamlamıştır. Sizlerden beklentimiz karşılaştığınız her türlü problemde, bilgi almak istediğiniz konularda, yardıma ihtiyaç duyduğunuz her an derneğimiz ile irtibata geçmeniz ve tüm bunların dışında günlük yaşantınızda herhangi bir probleminiz olmadığı anlarda dahi derneğimizi bir aile gibi düşünerek ilişkilerimizi güçlendirmenizdir.

Son olarak hatırlatmak istediğimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin laik, demokratik bir hukuk devleti olduğu tüm herkesin bu kanunlar önünde eşit olduğu ve bu kanunlara uyması gerekmektedir.

MEVCUT YÖNETİM KURULU

  • YÖNETİM KURULU BAŞKANI : ANNA DOMŞİNSKAIA BÜYÜKKILIÇ (İÇ MİMAR ,İNŞAAT  TEKNOLOJİ RUSYA YÜKSEK OKUL MEZUNU
  • YÖN.KURULU BAŞKAN.YRD : REZZAK AKLAR ( İSTANBUL DEVLET TİYATROSU SANATCI )
  • YÖN.KURULU BAŞKAN .YRD ;SEDAT MUHAMMED BÜYÜKKILIÇ(:İDARİ İŞLETME MEZUNU)
  • YÖN.KURULU.ÜYESİ : SVETLANA CAZİMİR..(ULUSLAR ARASİ İŞLETME)
  • YÖNETİM KURULU ÜYESİ : HÜLYA ÖKSÜZ .(.PISKOLEJİ UZMANİ)