İSTANBUL HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN +90 212 517 6 885

YHKD Haberler

Yabancı Haklarını Koruma Derneği

Uluslararası Göçmenler Günü Resepsiyonuna Katıldık

- +

YABANCI HAKLARINI KORUMA DERNEĞİ

Derneğimizinde Katıldığı Uluslararası Göçmenler Günü Resepsiyonu Göçmenler Gününü Kutladık.

Uluslararası kamuoyunun dünya çapında göçmen haklarını tanıdığı gün olarak da bilinen 18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ve Uluslararası Göç Örgütü işbirliği ile gerçekleştirilen fotoğraf sergisi ve resepsiyon ile Ankara’da kutlandı.

Kutlama, İçişleri Bakan Yardımcısı Sayın Osman GÜNEŞ, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Sayın Seyfullah HACIMÜFTÜOĞLU ve Bakanlığımızın diğer üst düzey yöneticilerinin yanı sıra, Uluslararası Göç Örgütü Türkiye Ofisi temsilcileri, Valilerimiz, Büyükelçilerimiz, konuyla ilgili Akademisyenler ile geçici korumamız altındaki Suriyeli çocuklar ve ülkemizin çeşitli bölgelerinde ikamet izni ile yaşayan yabancıları temsilen grupların katılımıyla gerçekleştirildi.

Göçün pozitif imajını ve Türkiye’de göçün yönettiği düzensiz süreç yerine, göçü yöneten düzenli bir süreç oluşturma çabasını yansıtma amacıyla gerçekleştirilen 18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü Etkinliği; Ankara Üniversitesi Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (TÖMER) Türkçe dil eğitimi gören yabancı öğrencilerin verdiği mini konser ve sonrasında Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nden katılan göçmen sanatçıların piyano ve çello dinletisi ile başladı.

Ankara Cer Modern Sanat Merkezi’nde düzenlenen gecede sırasıyla Uluslararası Göç Örgütü Misyon Şefi Meera SETHİ, Göç İdaresi Genel Müdürü Atilla TOROS ve İçişleri Bakanlığı Bakan Yardımcımız Sayın Osman GÜNEŞ’in dünyada ve ülkemizdeki göç süreçlerine ilişkin yaptıkları konuşmaların ardından, Fethiye ve Kilis’den gelen yabancı misafirler, 18 Aralık için hazırladıkları müzik ve dans gösterilerini sergiledi. Fethiye’den gelen İngiliz ve Kazak Yaren Grubu’nun, etkinlik için hazırladıkları şarkıları seslendiren Kazakistan uyruklu 9 yaşındaki Maria Zhukenova ve ona danslarıyla eşlik eden diğer grup üyeleri misafirlerin büyük sempatisini kazanırken, Kilis Valiliği’nin destekleriyle kurulan ve Suriyeli çocuklardan oluşan ‘Kardeş Sesler Korosu’ seslendirdikleri Türkçe ve Arapça şarkılarla katılımcıların beğenisini topladı.

Etkinlik; Göç Kısa Filminin izlenmesi, 18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü Fotoğraf Sergisinin gezilmesi ve ardından Alanya, Kaş, Didim, Fethiye Kaymakamlıkları ve Kilis, Bursa ve Nevşehir Valilikleri ile Ankara, Hacettepe ve Gazi Üniversitelerinin Türkçe Öğrenim Merkezleri tarafından hazırlanan stantların ziyaret edilmesi ile sona erdi.

Neden 18 Aralık

18 Aralık, uluslararası kamuoyunun dünya çapında göçmen haklarını tanıdığı gün olarak da biliniyor. 1997 yılında Filipinli ve Asyalı göçmen organizasyonları, 18 Aralık gününü Uluslararası Göçmen Dayanışma Günü olarak kutlamaya başladılar. 18 aralığın seçilmesinin sebebi, 18 Aralık 1990 günü, BM Genel Kurulu’nun Uluslararası Göçmen İşçiler ve Ailelerinin Haklarını Koruma Konvansiyonu’nu imzalamasıydı. Konvansiyon, dünya çapındaki göçmen hakları savunucularının verdiği uzun mücadelenin ve devletlerarası müzakerelerin önemli bir sonucuydu. İlk Uluslararası Göçmenler Günü etkinlikleri Filipinlerin başkenti Manila’daki BM binasında, yerel idareciler, yabancı diplomatlar ve uluslararası sivil toplum örgütleri temsilcilerinin katılımıyla yapıldı.

18 Aralık günü, BM tarafından resmi olarak 2000 yılında “Uluslararası Göçmenler Günü” olarak kabul edildi. Her yıl 18 Aralık’ta kutlanan Uluslararası Göçmenler Günü; dünya çapında göçmenlerin ve yerinden edilmiş insanların yaşamları ve sorunları konusunda bir farkındalık oluşturmayı hedefliyor. Her yıl BM, birçok ülke ve göç alanındaki ulusal ve uluslararası kuruluş ve STK’lar bu günü çeşitli etkinliklerle kutlamaktadırlar. İçişleri Bakanlığı Uluslararası Göçmenler Gününü ilk defa bu yıl kutladı.

Türkiye, Göç ve Göçmenler Günü

Dünyanın en önemli göç rotalarından biri üzerinde yer alan ülkemiz ve coğrafyamız çok büyük göç süreçlerine tanıklık ve ev sahipliği etmiştir. Son yıllarda bir yandan artan ekonomik gücümüz ve istikrarımız bir çekim unsuru oluştururken, diğer yandan yer aldığımız coğrafi bölgede devam eden siyasi istikrarsızlıklar, ülkemize yönelik göçü teşvik eden bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu anlamda ve alanda ülkemizin göç alanındaki mevzuat eksikliğini giderebilmek amacıyla, İçişleri Bakanlığımızın hazırlamış olduğu 6458 Sayılı “Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu” TBMM Genel Kurulunda kabul edilmiş ve 11.04.2013 tarih ve 28615 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır.

Yeni yasa ile göçmenler, mülteciler, yabancılar ve sığınmacılar hakkında dağınık ve günün ihtiyaçlarını karşılayamayan mevzuat güncellenmiş ve göç alanı sivil bir yapının yönetimine devredilmiştir. Göç alanına ilişkin iş ve işlemleri yürütmek, göç politika ve stratejilerini uygulamak üzere, İçişleri Bakanlığına bağlı sivil ve uzmanlaşmış bir kurum olan Göç İdaresi Genel Müdürlüğü kurulmuştur.

 

 

Uluslararası kamuoyunun dünya çapında göçmen haklarını tanıdığı gün olarak da bilinen 18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü, göçmenlerin yaşamları ve sorunları konusunda bir farkındalık oluşturmayı hedefliyor. Başta BM olmak üzere birçok ülke, göç alanında çalışmalar yapan ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş ve STK’lar tarafından her yıl kutlanan Uluslararası Göçmenler Günü münasebetiyle etkinlikler ve organizasyonlar gerçekleştiriliyor.

1997 yılında Filipinli ve Asyalı göçmen organizasyonları, 18 Aralık gününü Uluslararası Göçmenler Günü olarak kutlamaya başladılar. Bugünün seçilmesinin sebebi, 18 Aralık 1990 günü, BM Genel Kurulu’nun Uluslararası Göçmen İşçiler ve Ailelerinin Haklarını Koruma Konvansiyonu’nu imzalamasıydı. Konvansiyon, dünya çapındaki göçmen hakları savunucularının verdiği uzun mücadelenin ve devletlerarası müzakerelerin önemli bir sonucuydu.

İlk Uluslararası Göçmenler Günü etkinlikleri Filipinlerin başkenti Manila’daki BM binasında, yerel idareciler, yabancı diplomatlar ve uluslararası sivil toplum örgütleri temsilcilerinin katılımıyla yapıldı. 18 Aralık günü, BM tarafından resmi olarak 2000 yılında “Uluslararası Göçmenler Günü” olarak kabul edildi.

Uluslararası Göçmenler Günü’nde dünya genelinde göçmenlerin yaşadıkları sorunlar halen çözüm bekliyor.