İSTANBUL HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN +90 212 517 6 885

Derneğimiz

Yabancı Haklarını Koruma Derneği

Rus vatandaşları ile Türk vatandaşlarının evlilik işlemleri

- +

AW000053_08Rusyada evlilik
Rusya vatandaşlarıyla Türkiye vatandaşlarının evlilik işlemlerini Rusya makamlarında yapabilmeleri için gerekli evraklar, yapmış oldukları evliliği Türkiye makamlarında nasıl tescil edecekleri ve izlenilecek yollar ile püf noktalar üzerine bilgilendirme yapacağız.
Öncelikle Rusya makamlarında Türkiye vatandaşları ile Rusya vatandaşlarının evlilik işlemi için gerekli olan evrakları sıralıyalım.

1. Türkiye Nüfus dairesinden APOSTİL damgalı veya Konsolosluklardan rusça bekar olduklarına dair belge
2. Pasaportun Rusya noter onaylı tercümesi ve pasaportun aslı
3. Rusya vatandaşı kişin pasaportu ve kopyası
4. Harç bedeli
5. Başvuru formu, rusça olarak bizzat Türkiye vatandaşı kişi tarafından doldurulması gereklidir

Yukarıda belirttiğimiz 1. ve 5. madde dışındaki gerekli evraklar yeterince açık, Türkiye’den getirilecek bekarlık belgesi Nüfus dairelerinden alındıktan sonra Valiliklerde APOSTİL damgası vurularak orijinal evrağı tercüme edip Rusya noterlerinde onaylı olarak ibraz etmeleri gerekmektedir.Konsolosluklardan alınan bekarlık belgesi Rusça olduğu için ve Konsolosluk onaylı olduğundan dolayı APOSTİL damgasına ihtiyaç yoktur.

Beşinci madde olan başvuru formu iki bölümden oluşmaktadır, bu bölümler evlilik başvurusu yapan Rusya ve Türkiye vatandaşı kişilerin kendileri tarafından yazılmaktadır, bu nedenle Türkiye vatandaşı kişilerin başvuru formunu bizzat doldurmaları lazım, Rusya vatandaşlarına doldurtulan başvurular geri çevirilmektedir.

Daha önceki makalelerimizdede belirttiğimiz gibi vermiş olduğumuz bu bilgiler Moskova için geçerlidir.

Moskova’da Butirskaya ulitsa üzerinde bulunan (metro Savyolovskiy) 4’üncü Evlenme Dairesine (4 braka soçitaniye) gidilerek yukarıda belirtilen evraklar ve ordan alınacak banka hesap numaralarına yatırılacak harç bedeli (şuan itibariyle ne kadar harç alındığını bilmiyoruz fakat 1000 rubleden fazla olmadığını sanıyoruz) makbuzu ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz, kayıt yoğunluğuna dayalı olarak değişen ve 2 aya kadar uzayabilen evlenme tarihi söz konusudur.

Başvuru günü ordaki yetkililerle eşinizle beraber yada tek tek görüşme yapılmakta, yapılacak bu işlemin ne anlama geldiği, başvuru formunun nasıl doldurulması gerektiği ve boşanma gibi durumlarda nelerin olabileceği konusunda bilgilendirme ve evliliğin gerçekçi veya kağıt üstünde bir evlilik olduğu konusunda kontrol yapılmaktadır.

Başvuru formunda evleneceğiniz Rusya vatandaşı eşinizin sizin soyisminizi alması konusunda bir madde bulunmaktadır.Burda değişeceği yönünde bir karar almanız durumunda eşinizin pasaportu, tapu, araba, sigorta v.b. bütün evraklarının değişmesi gerektiğini bunun Rusya bürokrasisi sayesinde ve her makamın kendi uzun süreleri olduğunu bunun sonucunda soyisim değiştirme işlemlerinin aylarınıza mal olacağını ÖZELLİKLE HATIRLATIRIZ.

Rusya makamlarında evlilik işleminin bitmesinden sonra Türkiye konsolosluğu aracılığıyla yapılacak evlilik tescil işlemleri için gerekli belgeler:

1 Eşinizin evli olmadığına dair bekarlık belgesinin aslı, fotokopisi, Konsolosluk şubesinin kabul ettiği yeminli tercümanlara Türkçe tercümesi (2 takım)

(Eşinizin bekar olduğuna dair belgeyi evlilik yapmış olduğunuz 4’üncü evlendirme dairesi (4 braka soçitaniye) ikinci katında bulunan arşiv’den eşinizin gidip başvuru yapmasıyla alabilirsiniz, bu işlem için küçük bir harç bedeli alınmaktadır, hazırlanma süresi 1 haftadır.)

2 Evlilik belgesinin aslı (veya yetkili yerel makam veya evlendirme dairesinden alınan onaylı örneği) 4 evlendirme dairesinden almış olduğunuz kırmızı renkli tek sayfa evrak, Konsolosluk şubesinin kabul ettiği yeminli tercümanlara Türkçe tercümesi,

3 Eşinizin doğum belgesi, Konsolosluk şubesinin kabul ettiği yeminli tercümanlara Türkçe tercümesi yapılmış şekilde,

4 Yeni Nüfus Cüzdanı ve Uluslararası Aile Cüzdanında kullanılmak üzere, sizin ve eşinizin son 6 ay içinde çekilmiş 2’şer adet renkli fotoğrafı. (Fotoğrafların hepsinin aynı ve önden çekilmiş olması gerekmektedir. Bilgisayar ile çoğaltılmış fotoğrafların renkleri folyo ile kaplama sırasında dağıldığından, bu tür fotoğraflar kabul edilmemektedir).

5 Eşinizin Rusya içerisinde kullandığı pasaportun fotokopisi ve Türkçe çevirisi, pasportun fotokopisi üzerine Eşinizin Anne adı ve dini yazılmalıdır, eğer eşiniz sonradan Müslüman oldu ise ve işlemlerde Müslüman olarak yazılamasını istiyor ise kendisi bizzat konsolosluk şubesine gelerek görevli kişi müşahadesinde bu yönde dilekçe yazması gereklidir. (2 takım)

6 Vatandaş Bilgi Formu (Konsolosluktan alınıyor)

İşlem Masrafları
30,00 $ – Uluslararası Aile cüzdanı bedeli (Büyükelçilik / Başkonsolosluk’tan aile cüzdanı düzenlenmesi talep edilirse)

Posta Masrafı 7,00 $ – Normal Posta

Yukarıda belirtilen gerekli evrak listesini konsolosluğun resmi web sitesinden almış bulunmaktayız, evrak listesinde daha iyi anlaşılması ve Türkiye vatandaşı ile Rusya vatandaşı kişilerin evlilik yaptığını varsayarak düzenlemiş bulunmaktayız, farklı durumlarda olan vatandaşların bilgi almaları için Konsolosluk şubelerine başvurmalarının daha doğru olacağını bildiririz.

Rusya Moskova yabancılarla evlendirme dairesi adres ve telefonları:
4’üncü Evlendirme Dairesi
Adres: Moskova, ulitsa Butırskaya, no: 17
Telefon : +7 (495) 285-19-60, 285-7988
Çalışma saatleri : 09:00 – 18:00 öğlen tatili 14:00-15:00 Pazartesi ve Pazar günü hariç
Her ayın 4’üncü Salı günü hijyen ve temizlik günüdür.yani kapalı

Дворец бракосочетания № 4
Адрес: Москва, ул. Бутырская, д.17
Телефон: (495) 285-19-60, 285-7988
Часы работы: 09.00-18.00, обед 14.00-15.00, кроме воскресенья и понедельника. Четвертый вторник каждого месяца – санитарный день.

Rusya Federasyonu Moskova Konsolosluk şubesi adres ve telefonları:
Adres : 119121, 7.ROSTOVSKIY REPEULOK 12 MOSCOW/RUSSIA,
Telefon : +7 495 956 5595-96-97-98

Посольство Турции в Москве
119121, Россия, г. Москва, 7-й Ростовский пер., 12
Телефон: +7 495 956 5595-96-97-98

Kaynak