İSTANBUL HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN +90 212 517 6 885

YHKD Haberler

Yabancı Haklarını Koruma Derneği

Evlenme Vaadi İle Dolandırıcılık

- +

Yabancıları Evlenme Vadi İle Dolandırıyorlar

Evlenme vaadiyle dolandırma
Sayın okurumuz, evlilik vaadiyle dolandırıcılık, bir insanın saf ve temiz duygularıyla alay etmenin yanında evlenecek olan kişinin ciddi miktarlarda maddi kayıplarına da sebep olmaktadır. Ülkemizde evlilik vaadiyle insanları dolandıran sayısız bayan ve erkek bulunmaktaydı. Ancak son yıllarda bu sayıya birde yabancı uyruklu bayanlar eklendi. Son yıllarda evlilik vaadiyle dolandırıcılık olayını komşu ülkelerimiz Bulgaristan, Romanya gibi ülkelerden yurdumuzda yaşayan erkekleri telefonla arayan binlerce bayanın evlilik vaadiyle dolandırıcılık tuzağına düşürmeleri de eklendi. Son yıllarda oldukça artan evlilik vadiye dolandırıcılık olayları hat safhaya ulaşmıştır. Bu nedenle Emniyet Genel Müdürlüğü, evlilik vaadiyle dolandırıcılık olaylarına karşı her gün basın yayın organlarında uyarılar yapmaktadır. Emniyet Genel Müdürlüğünün tespitlerine göre Bulgaristan ve Romanya uyruklu iyi derecede Türkçe konuşan bayanlar, evlenebileceklerini söyleyerek dolandırıcılık olaylarına karışmaktadırlar.

Evlilik vaadi ile dolandırıcılık
Ülkemizde her erkek ve bayan helal süt emmiş düzgün birisiyle hayatını birleştirerek evlenmek ister. Ancak bazı art niyetli kişiler insanların saf temiz duygularını kullanarak evlilik vaadiyle dolandırıcılık yapmaktadırlar. Bu gibi insanlar emellerine ulaşabilmek için her türlü yalanı profesyonelce söyleyerek hedeflerine ulaşmaktadırlar.

Dolandırıcı Erkekler
Bayanlar internetten, arkadaş ortamında veya iş için tanıştıkları erkeklerden kısa sürede gördükleri ilgi ve alakadan etkilenerek kendilerini kısa sürede bu erkeklerle duygusal ilişkinin içinde buluyorlar. İlerleyen zaman içinde alınan evlilik kararı bayanın erkeğe tam olarak güven duymasını sağlıyor. Bayan evleneceği erkeğe kendini teslim ederek cinsellik yaşıyor.  Hayatı boyunca elde ettiği kendisinin ve bazen ailesinin birikimlerini sorgusuz sualsiz hiçbir senet, evrak, makbuz veya belge almadan sözleşme yapmadan evleneceği erkeğe yardımcı olmak için teslim ediyor. Erkeğin evlilik tarihini uzatma çabaları veya bir gün aniden ortadan yok olması bütün gerçeği ayaklar önüne seriyor. Bu gibi durumlarda genelde erkek profesyonel dolandırıcı olabiliyor. Evli ve mutlu bir evliliği de devam etmekte oluyor. Bazı zamanlarda ise eşinden anlaşmalı olarak boşanmış ancak eşiyle dolandıracakları bayanın dolandırma planlarını yapıyorlar ve her fırsatta eski eşiyle buluşup görüşüp cinsellik yaşamaktan geri kalmıyorlar. Yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı evlilik vaadi ile dolandırılmamak için öncelikle evlenmeyi düşündüğünüz erkeğin hala evli olup olmadığını iyice araştırın. Araştırılması gereken bir diğer konu ise evleneceğiniz erkeğin daha önceki yıllarda herhangi bir dolandırıcılık olayına karışıp karışmadığı ve dolandırıcılık gibi suçlardan sabıkasının bulunup bulunmadığı hususlarının da araştırılması gerekmektedir. Bu tür insanlar parayı çok kolay kazandıkları için çok kolay harcayabilmektedirler. Bundan dolayı evleneceğiniz kişinin çok para harcaması, lüks arabalara binmesi, lüks dairelerde oturması ve kaliteli yıldızlı otellerde konaklayarak bol para harcaması sizi etkilemesin. Evlenecek olan kişi kendisini içinde ALLAH korkusu olan, dini inançları tam olduğu yönünde de kandırma yoluna gitmektedir. Bu nedenle kendisinin dini toplantılara gittiği ve dini ibadetlerini yerine getirdiği yalanlarına da gözünüzle görmeden inanıp kanmayın.

Dolandırıcı Kadınlar
Erkekler evlilik vaadiyle çok kolay kandırılmaktadır. Bekâr erkeklerin birçoğu arkadaş ve çevre faktörlerinden etkilenerek bir an önce evlenmek istemektedirler. Bu evlilik istekleri de erkeklerin en büyük zaafı olmaktadır. Günümüzde evlenmek arzusu içinde olan erkekleri tespit ederek onlarla evleneceğini vaat edip bu erkeklerin parasına ve mal varlığına göz diken kadınların sayısı küçümsenmeyecek kadar çoktur. Bu nedenle, bir erkeğin evlenmek için internetten tanıştığı bayanlara çok dikkat etmesi gerekmektedir. Genelde internette bayanlar erkeklere farklı tuzaklar kurarak erkek avına çıkmışlardır. Erkeklerin en zayıf noktası olan evlenme ve cinsellik yaşama isteğini kullanarak tanıştıkları erkekleri maddi ve manevi zarara uğratmaktadırlar. Bu nedenle evlenmek için internet üzerinde yayın yapan sosyal sitelerde, arkadaşlık sitelerinde vb. paylaşım sitelerinde evlenmek için bayan aranmaması gerekmektedir. Dolandırıcı kadınların kullanmış olduğu bir diğer taktik ise televizyon kanallarında geceli gündüzlü yayın yapan bazı evlilik programlarına katılarak bu programlarda kendilerini farklı tanıtıp evlenebilecekleri mal mülk sahibi, zengin erkek aramaktadırlar. Bu nedenle tv kanallarında ki evlilik programlarından da evlenebileceğiniz düzgün bayan bulma şansınız çok azdır. Yine genelde Anadolu ve köylü kesiminde yaşayan toprak ağalarını zengin çiftçiyi hedef alan dolandırıcı kadınlar bu insanlarla yalandan görücü usulüyle tanışarak kısa sürede güven kazanıp evlenme kararı almaktadır. Bu kadınlar geçici bir süre kendisiyle tanıştırılan erkeğin evinde kısa bir süre yaşayarak kendilerine güven duyulmalarını sağlamakta ve daha sonra evleneceği erkekten ele güne rezil olmamak bahanesiyle kendilerine takı adı altında çeşitli mücevheratlar taktırdıktan sonra ellerine geçen ilk fırsatta takılan altınlarla birlikte kaçmaktadırlar.  Bu nedenle evlenmek için kendine güvenen erkekler internet ortamından, tv programlarından, sözde görücü usulü ile eş adayı bulduklarında evlenilecek eş adayını tam olarak araştırmadan kesinlikle evlenme kararı almamaları kendilerine maddi yardım, takı, ev, araba ve maddi kıymeti olan şeyleri vermemelidir.

Yurt dışındaki bayanlar tarafından yapılan dolandırıcılık eylemleri
Yurt dışında yaşayan Türk veya yabancı uyruklu çok iyi derecede Türkçe konuşabilen bayanların sanal âlem de, internetten ve telefon rehberlerinden elde ettikleri telefonlarla veya televizyon kanalları vasıtasıyla Türk erkeklerine ulaşıyorlar. Kendilerine Türkiye’ye veya bulundukları ülkeye gelmeyi düşündüklerini, Türk erkeklerini beğendiklerini imkân olursa iyi bir Türk erkeği ile evlenebileceklerini ancak Türkiye’ye gelmek için paralarının olmadığını, pasaport ve uçak bileti masrafları için yardımcı olmalarını istedikleri belirterek para istiyorlar. Evlilik vaadiyle yapılan bu dolandırıcılık yöntemi son günlerde birçok Türk erkeğinin oldukça canını yakmıştır.

Telefonla yurt dışından yapılan dolandırıcılık eylemi         
Bu dolandırıcılık yöntemi de oldukça etkileyici ve dolandırıcılar tarafından çok kolay başarılan bir yöntemdir. Evlilik vaadi ile dolandırıcılık yapacak kişi öncelikle dolandıracağı Türk erkeğinin cep telefonu numarasını internet veya telefon rehberleri aracılığı ile temin ediyor. Daha sonra kendi bulundukları ülkeden özel telefon hatlarından telefon numarasını temin ettiği ülkemizde yaşayan erkeklerin telefonlarını bir kez çaldırarak kendilerinin aranması için çağrı bırakıyorlar. Bu çağrıların bırakıldığı kişiler kendisine çağrı bırakan yabancı numarayı aradıklarında telefonun diğer ucundaki bayan önce Türkiye’yi ve Türk erkeklerini çok merak ettiğini uygun bir Türk erkeği ile anlaşabilirse evlenebileceğini veya Türk erkeği ile telefonda seks yapmak istediğini belirterek telefon konuşmasını uzatıyor. Uzun bir telefon konuşmasının ardından ise ay sonunda yabancı numarayı arayan kişiyi şişkin bir telefon faturası bekliyor oluyor. Çünkü çağrı bırakılan numara sözleşmeli özel numaralardan olduğu için o numarayı arayan kişiler o numaranın bulunduğu ülkenin ücretleri ile ücretlendirildiği için ay sonunda gelen faturanın ücreti çok yüksek oluyor. Ülkemizde yaşayan erkeklerin büyük bir çoğunluğu bayanlarla telefonla konuşmayı çok seviyor. Tabi karşı telefondaki bayanın yabancı olması da işe heyecan katıyor. Ancak bu durumun sonu vahametle bitiyor.

Yukarıda belirtilen yöntemlerle dolandırılmamak için aile büyükleri ile tanıştırılıp görüştürülmeden evleneceğiniz bayana altın takmamanız, evleneceğiniz erkeğin bekâr olduğundan emin olmadan kendisine hiçbir ödeme yapmamanız ve kendisi ile cinsellik yaşamamanız gerekmektedir. Tanımadığınız yabancı uyruklu bayanlar ile telefonda konuşmayın. Bu bayanlara sebebi her ne olursa olsun para ve kıymetli eşya kesinlikle göndermeyiniz. Türkiye’ye gelerek sizinle evlenebileceğini söyleyen bayanlara itibar etmeyin, inanmayın. Sizi bulundukları ülkeye davet eden oraya gittiğinizde sizinle arkadaş olabileceklerini evlilik ve cinsellik yaşayabileceğini söyleyen bayanlara kesinlikle inanmayınız. Türk vatandaşlarını cep telefonları veya Bulgaristan’da bulunan sabit hatlardan arayarak ekonomik olarak çok zor durumda olduklarını, çalışmak için Türk vatandaşlarının bulunduğu ülkeye gelmek istediklerini Türkiye’ye sınır kapısından giriş yapabilmek için birkaç bin TL’ye ihtiyacı olduğunu, bu paranın olması durumunda giriş yapabileceğini, aile fertlerinden kötü muamele gördüğünü ve kendisini zorla evlendirmek istediklerini, yurt dışına çıkmak istediğini, pasaport ve yol parasının olmadığı söyleyen bu bayanların profesyonel birer dolandırıcı olduklarını aklınızdan çıkarmayın.

Bu bayanların telefon üzerinden profesyonelce nitelikli dolandırıcılık yaptıkları tespit edilmiştir. Yurt dışından arayan veya çağrı bırakan şahısları aramayınız. Söylediklerine inanmayarak itibar etmemeniz böyle bir durumla karşılaşırsanız şikâyet için en yakın emniyet birimine müracaat etmeniz sizlerin menfaatine olacaktır.
 

                                                                                          YABANCI HAKLARINI KORUMA DERNEĞİ

                                                                                  SEDAT MUHAMMED BÜYÜKKILIÇ